tekutý poradca

Autor: Antónia Hájniková | 3.3.2013 o 11:08 | Karma článku: 5,99 | Prečítané:  649x

Prísť domov o siedmej ráno v sobotu, je pomerne dosť častý jav u študentov. Ak po ceste domov rozmýšľate, ako odôvodniť svoj príchod rodičom, znamená to, že vám ešte asi neodzvonilo na prah dospelosti alebo ste sľúbili, že zavoláte a nezavolali ste. "Vybitý mobil"  sa potrestá vysávaním všetkých izieb v byte a vyvenčením psa, ktorého v danom momente preklínate.

 

Ak bývate s priateľmi a chcete si ušetriť zbytočné kladenie otázok, prípadne posunúť tú nemilú povinnosť podeliť sa o zážitky na čas, kedy by ste už teoreticky mali byť schopný odpovedať na všetko, musíte si narýchlo vymyslieť vysokého, záhadného človeka, pekného kamaráta vášho kamaráta, od kamarátky, čo je vlastne kamarátka vášho kamaráta, s ktorým ste sa zoznámili cez kamaráta vašej kamarátky ešte zo strednej. A potom príde ten moment úľavy, keď zistíte, že okrem dvojročnej muchy Duduša a pavúka, ktorého ste sa pokúšali niekoľko krát zabiť,  ste na byte sami. Máte jedinečnú možnosť vymyslieť si skvelú a dôveryhodnú historku, alebo dúfať, že si nikto nespomenie na potrebu pýtať sa.

A preto ma napadlo povedať, ako to celé je. Keď ide človek domov skoro ráno, dýcha mrazivý vzduch a cíti slnko na nevyspatej tvári, má aj napriek hmlistému obrazu v hlave jasnejšie, ako kedykoľvek predtým. Niekedy sa vo vašom živote objavia situácie, ktoré vyriešia za 5 minút problém, na ktorý ste hľadali odpoveď  a riešenie niekoľko mesiacov. Zrazu viete čo je správne a kde ste robili chybu. Viete kadiaľ máte ísť, aj keď ste na úplne neznámom sídlisku a okolo vás behajú psy, z ktorých vám vždy dreveneli nohy a kvôli ktorým ste vždy zabudli dýchať. Môj otec vždy vravel, že šťastie je stav mysle. Všetko to, ako my vnímame svet. Ó áno, znie to ako cliché, ale, do včera som nevedela, aká veľká je to pravda.

Žiaden človek nemôže povedať, že nikdy neurobil chybu, ktorou by neublížil druhým a predovšetkým sebe. Všetci sme sa ocitli v situácii, kedy sme ležali v posteli s kopou jedla, vreckoviek, plakali sme a ľutovali sme sa, obviňovali sme seba a svet okolo. Potom prišla fáza, kedy sme chceli byť silou-mocou silní a narozdiel od racionálnych činov, sme robili jeden zúfalejší čin, ako druhý. Aj to len preto, aby sme si dokázali, že všetko sa dá zvládnuť a je úplne jedno, akým spôsobom a ako to v konečnom dôsledku "vypáli". Malé deti testujú potajomky teplotu kozubov rukami, či si náhodou mama s ocom nevymýšľali, že im to môže spôsobiť tzv. "bobo", a dospelí majú obľubu testovať, koľkokrát sa dá človeku zlomiť srdce, alebo podraziť nohy. Až jedného dňa príde okamih, ktorý vám dá takú päsťovku, že zrazu otvoríte oči a pozeráte sa, akú veľkú spúšť ste za sebou nechali. Vtedy je načase si naozaj poplakať, povedať prázdny sľub ,,Už nikdy nebudem piť" a pobrať sa domov, aby ste mohli po ceste rozmýšľať.

"Život je  príliš krátky na to, aby sme si v ňom  navzájom nerobili radosť jeden druhému" povedala najznámejšia 38-čka. A to ma dohnalo k ďalšej myšlienke. V živote robíme príliš veľa chýb, no najväčšou je asi to, že premeškáme najkrajšie okamihy v živote kvôli tomu, že čakáme na správny okamih, akoby sme už dopredu vedeli, kedy príde. A keď príde, tak si ho aj tak nikdy nevšimneme. Všimneme si ho až vtedy, keď spomíname a vravíme si, aké to mohlo byť. Strach, ktorý nám bráni robiť veci je častokrát dva krát taký veľký ako celá naša osoba, asi preto nás zviaže neviditeľným lanom. Nič nie je nemožné. Len niekedy stačí nájsť riešenie ako to spraviť, nie milión riešení, ako a prečo to nespraviť. Čakať na niečo tak dlho, a keď to príde, neskúsiť  to, pretože... ?

Pretože vždy je ľahšie ujsť ?  ... alebo.. Pretože vždy je lepšie ľutovať niečo, čo sme spravili, ako ľutovať niečo, čo sme mali a mohli spraviť, ale nespravili sme to ..


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?