Na televíznu nôtu

Autor: Antónia Hájniková | 30.3.2013 o 22:42 | (upravené 30.3.2013 o 22:54) Karma článku: 11,94 | Prečítané:  1267x

Ako malé deti sme sledovali Filmárika a Filmušku, až kým sa Filmuška nezadusila v koberci, Kuka-ktorého našli v pražskom smetiaku, alebo Raťafáka Plachtu, ktorý sa podel nevedno kam. Dedko večerníček a jeho verný psík Bodrík, ktorý je očividne nesmrteľný, ma odprevádzali spať..

Každé sobotné ráno som sedela presne o siedmej v pyžame s bosými nohami pred telkou a čakala som na tradičné vysielanie pre deti, pod známym názvom Kakao. Počas súťaží a hier dávali rozprávky, ktorých "soundtracky" si pamätám dodnes.

Minule som si "požičala" sestru a brata na víkend. Zapli si ráno televíziu, a namiesto kresleného Ferda Mravca mi odsekol hlavu japonský robot, ktorý vraždil nejakých pokémonov. Dramatická hudba a efekty ako z Matrixu ma postavili na nohy ako najsilnejšia káva. Prepla som na iný kanál a zistila som, že japonských robotov vystriedala nejaká americká rozprávka o troch chlapcoch s trojuholníkovými hlavami a očami po stranách. Repliky, ktoré boli viac než primitívne, ma prinútili prepnúť na iný kanál. Oslepená z predošlých efektov som si nevšimla, aký kanál nasleduje. Burácajúce publikum nadšene tlieskalo, keď sa chlapíkovi podarilo posekať mrkvu a zemiaky na úžasne ostrom strúhadle za veľmi výhodnú cenu. Dva kanály za sebou s telenovelami, ďalej dokument o eskimákoch a potom to najlepšie- Televízne veštenie. Deti nemali zrazu čo pozerať.

Čakali sme do obeda, čo pôjde ďalej. Televízne veštenie vystriedalo televízne veštenie s inou vešticou, jedna telenovela skončila a druhá začala, namiesto mrkvy a zemiakov sa robili smoothies a japonský robot očividne zabil všetko a všetkých, pretože pustili nemecký akčný film o tom, ako vykopávali múmie,ktoré ožívali v momente, keď sa niekto dotkol zlatiakov. Po dôkladnom pozretí teletextu a programu som usúdila, že v ten deň mal zábavný priemysel dovolenku a rohodli sme sa ísť von.

Večer, keď sme sa vrátili, zapli sme večerníček. Dedko rozsvietil hviezdičky a vo mne rozsvietil akýsi plamienok, ktorý mi pripomenul moje detstvo. Obraz nostalgie narušila ale upútavka na známu reality show, v ktorej babka kričala po neveste svojho vnuka nech stíchne a nasledujúce dialógy ma dojali natoľko, že som sa vážne zamyslela, načo je toto všetko dobré.

Priznávam, aj ja som občas podľahla tzv. "brainwashingom" (vymývaním mozgov), pretože sami musíte uznať, že isté programy, ktoré sa nielenže opakujú každý rok a sú bez akýchkoľvek zmien, sú dobré na to, že pri nich človek nemusí rozmýšľať a častokrát je to len akousi kulisou v pozadí inej činnosti. Nehovorím, že raz začas sa v telke nenájde aj niečo dobré. A takisto sú aj programy, ktoré človeku pridajú na intelekte. Ale všetci dobre vieme, že kvantita neznamená vždy kvalitu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?