Cirkus? No určite ..

Autor: Antónia Hájniková | 27.5.2013 o 15:27 | (upravené 27.5.2013 o 15:32) Karma článku: 7,67 | Prečítané:  639x

Veľa rodičov má pocit, že vziať deti do cirkusu je tá najlepšia alternatíva zábavy v nedeľu. Podľa môjho názoru je cirkus barbarstvo.

 

Ako dieťa ma rodičia brávali do cirkusu s presvedčením, že sa mi to bude páčiť. A ja ako dieťa som si ale neuvedomovala celé to pozadie predstavenia. Vo všeobecnej podstate nie som moralista, ale po tom, čo som minule videla, som moralista vo veci  „Cirkus“.

Na každom stĺpe a zastávke boli vylepené plagáty oznamujúce príchod jedného z najznámejších a najstarších cirkusov.  Keďže boli farebné a veľké, nebolo ich možné prehliadnuť. O pár dní neskôr si už cirkus rozkladal svoje šapitá, vykladali klietky a montovali sa ohrady pre zvieratá.

Keďže bol cirkus rozložený na obrovskom parkovisku, všetci sme si mohli všimnúť zvieratá v klietkach. Všetci si asi vieme predstaviť, akých rozmerov je dospelý slon. Tak si skúste predstaviť, že slon mal ohrádku takých istých rozmerov, ako ich čierny poník. Slon mal okolo nohy omotanú reťaz a v ohrádke musel stáť nehybne. Keď sa skúsil pohnúť, omylom zhodil jednu časť svojej ohrádky a za „odmenu“ dostal ranu bičom.

Poviete si, akí milí ľudia, že dovolia návštevníkom pozrieť si ich zvieratká. Štyri opičky v jednej klietke veľkosti pre andulky. Aj keď to boli kapucíny, klietka im bola zjavne primalá. Medvede sedeli na betóne, obaja mali okolo nohy omotanú reťaz a bolo zjavné, že sú už cirkusovým inventárom, pretože na všetkých labách mali od okov vyšúchanú srsť až na kožu. Medvede tam sedeli polomŕtve, bolo zjavné že ich výkon –šaškovanie pred ľuďmi – ich zmohol viac než dosť.  Majitelia sa ani nenamáhali dať im misku s vodou.

Prechádzala som sa pomedzi klietky a úprimne som ľutovala všetky tie zvieratá, ktoré či chcú či nechcú musia žiť takým životom. Klietka pri klietke, čím väčšia klietka, tým väčší počet zvierat v nej a čím väčšie zviera,tým menšia ohrádka preň na ušetrenie miesta.

Asi najväčší šok som zažila, keď som uvidela, čo urobili bielemu koňovi. Zrejme preňho nenašli miesto, tak ho priviazali vôdzkou pre psa o zábradlie na chodník. Ulicou, na ktorej bol cirkus zložený, prechádza denno-denne nespočetné množstvo áut, nákladiakov, autobusov a kamiónov. Kôň sa mykal a snažil sa ujsť, avšak vôdzka na jeho krku spôsobovala to, že čím viac sa kôň mykal, tým viac ho to škrtilo. Keď si to po niekoľkých hodinách všimli, koňa presunuli k cirkusu a priviazali ho o strom. Z blata do kaluže...

Deti výskali od radosti, že vidia slona. Ale nevideli, ako ten slon vyzerá zúbožene. Nie je pravda, že zvieratá sú na to zvyknuté a že ich to baví. Ani vás by to nebavilo, povedzme si úprimne.

,,Dobrý deň, prídťe sa pozrieť na naše predstavenie! “

 

,,Nie, ďakujem..“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?