Mal si sa lepšie učiť

Autor: Antónia Hájniková | 5.9.2013 o 15:53 | Karma článku: 5,71 | Prečítané:  770x

Také to klasické, keď rodičia strašia svoje deti, že keď sa nebudú učiť, nenájdu si robotu a budú sa hrabať v koši. Také to bežné, že neuveriteľné percento ľudí, ktorí neskončili ani strednú školu sa majú sa lepšie, ako tí, ktorí študovali aj na vysokej. A potom to každodenné -,,Mal som sa lepšie učiť"...

Ako som dnes sedela na lavičke, prisadla si staršia pani. Presne ten typ, ktorý rád rozpráva-hlavne veľa a o sebe a rodine. Tak som počúvala o prasknutej omietke na dome z kamiónov, o nedobrej úrode zemiakov, o akcii na šunku, ktorá vlastne nebola v akcii a o Jarke.. a presne táto časť ma zaujala najviac..

Dcéra Jarka, horko ťažko skončila strednú školu. V sedemnástich sa jej narodil syn, z ktorého mali radosť. Jarke bolo síce ľúto, že z nej nebude odmaturovaná predavačka, ale, nuž, syn bol syn, čo sa dá robiť. Dnes má Jarka niečo cez 50 a má problém sa zamestnať, lebo dnes vraj všade chcú aspoň stredoškolské vzdelanie a maturitu. Vraj upratovala kanceláriu, ale odišla, lebo za tú almužnu čo jej dávali nebude nosiť vedrá so savom a mopom.

A potom sa akosi debata preorientovala na debatu o jej synovi. Teda, skôr o jeho žene. Zita skončila vysokú školu, odbor učiteľstvo a nemohla si dlho nájsť robotu. Raz šla na pohovor do nejakej obecnej školy, kde ju neprijali so slovami, že jej vzdelanie prevyšuje ich nároky a treba dať šancu aj ostatným, ktorým sa nepošťastilo vysokého vzdelania a aj iní musia z niečoho žiť. Že keď bola taká šikovná a skončila ako Mgr., isto nebude problém nájsť si robotu inde. Nejaká jej kamarátka podala echo, že na škole, kde učí, niektoré kolegyne sa na hodinách vzdelávajú spolu so žiakmi. Učiteľ vyštudoval informatiku, no učí aj biológiu, po večeroch číta učebnice, aby vedel čo-to o látke. Že nemožné? Škola vraj šetrí.

Pani rozprávala tak oduševnene, že ma ani nenapadlo prerušiť ju, tým pádom netuším, či spomenula miesto, kde sa táto škola, kde sa fantázii medze nekladú, nachádza.

Ale, Boh je spravodlivý, podľa tej tety, lebo príbeh Jarky mal šťastný koniec. Nakoniec jej muž vybavil miesto vo firme, kde teraz zarába asi 600 euro mesačne, len preto, že dvíha telefóny a niečo do toho slúchadla hovorí. Tak sa tešila, keď hovorila, ako vybabrali s ostatnými. Vraj načo človeku také vzdelanie, keď to je o šťastí. Niektorí vraj toľko študujú, študujú a potom si nemôžu nájsť robotu. No na čo je to dobré?

Tak áno, sú ľudia, ktorí sa vedia dobre narodiť a nebudú musieť nikdy nič robiť. Sú ľudia, ktorí nevyštudujú vysokú, ale zarobia na dobrom nápade. A potom sú ľudia, ktorí vyštudujú aj dve školy a majú problém sa zamestnať..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?